Photoshop Action Oluşturma

Birçok resim üzerine uygulamak istediğiniz işlemleri, yeni action oluşturarak bir defa yapıp kaydederek diğer resimler üzerinde otomatik olarak uygulayabilirsiniz. Örneğin ,site tasarlamanız için size bir giyim firmasının katalog çekimleri verilsin, bu katalog çekimlerinin boyutları oldukça büyüktür. Sizin de bunları web ortamına aktarmanız için resimlerin boyutlarını küçültmeniz gerekecektir.Resimleri teker teker küçültmek yerine action oluşturma tekniğini kullanarak hepsinin boyutlarını isteğimiz ölçütlerde otomatik olarak uygulatabilirsiniz.

  • Önce menülerden Windows > Actions komutunu tıklayarak action panelini ekrana getirelim.  Sonra katalog klasörü içerisindeki bir resmi açalım ve görüntüdeki işlemi yapalım.

  • Ekrana gelen pencerede oluşturacağımız sete isim verelim.
  • Ekrana gelen pencerede oluşturacağımız actiona isim verelim. Burada dikkat etmemiz gereken nokta; record butonuna tıkladığımız  andan itibaren işlemlerimiz kayıt olacağı için hata yapmamalıyız. Record butonuna tıklayalım.
  • Resmi boyutlandırmak için menülerden Image > Image Size komutuna tıklayalım. Ekrana gelen pencerede örnek boyutu ve çözünürlük değerini girerek OK butonuna tıklayalım. Resmimiz küçülmüş olacaktır. İşlemimiz bitti kaydı durdurmak için actions paneline gelip görüntüdeki stop ikonunu tıklayalım.
  • Menülerden Fileà AutomateàBatch komutunu tıklayalım. Sonra masaüstüne gelip web_katalog adında yeni bir klasör oluşturalım. Aşağıdaki işlemde resimlerimizi küçülttükten sonra bu klasör içerisine çıkaracağız.
  • Son olarak görüntüdeki işlemleri yapıp OK butonuna tıklayalım. Bize kalan işlem ekrana gelecek pencerelerde OK butonunu tıklamaktır.

  • Böylelikle resimlerimizin hepsini küçültmüş olduk.

adalramazan

Yorum Yap