Dji Osmo Action 4 vs GoPro Hero 12 Karşılaştırması | Hangisi Alınır?

Dji Osmo Action 4 ve Gopro Hero 12 Black aksiyon kameralarının tüm özelliklerini karşılaştırıyoruz.
Tasarım, ekran, lens, fotoğraf, gece çekimi gibi bir çok noktada bu iki aksiyon kamerayı birbiri ile kıyaslayacağız ve her bölümün sonunda kameralardan birine puan vereceğiz.

Action 4 beni gerçekten şaşırtan bir kamera oldu nedenlerini videoda anlatıyorum. Ancak en temel nedeni motovlog için en uygun aksiyon kamera olması ek bir adaptöre ihtiyaç duymadan mikrofon takılabilmesi ve gece çekimi oldukça fazla dikkat çekiyor.

Gopro Hero 12 vs Dji Action 4 Kıyaslama

Motovlog İçin Aksiyon Kamerası

Eğer Action 4 veya Hero 12 aksiyon kameralarından birini motovlog çekimleri için alacaksanız kesinlikle Dji Osmo Action 4 mantıklı gelin nedenlerine bakalım.

1-Adaptörsüz Kablolu Mikrofon Desteği; Action 4’ün en beğendiğim ve inanılmaz özelliklerinden biri mikrofon girişi evet yanlış duymadınız bu kamera diğer markalarda olduğu gibi ekstra bir adaptöre ihtiyaç duymadan mikrofonları çalıştırıyor. Bunun için sadece typce girişe sahip bir mikrofon almanız yeterli. Bunuda kaskımıza uygun şekilde yerleştirdiğimizde motosiklet sürerken sesimizi rahat bir şekilde kaydedebiliyoruz. Gopro tarafında bir mikrofon takmak için media mod almamız gerekiyor buda artı para demek oluyor.

2- Uzun kullanım ve hızlı şarj; Tek batarya ile uzun süre kayıt alabiliyoruz ve hızlı şarj desteği ile 50 dakikada %100 e ulaşabiliyor goproda bu süre 2 saat kadardı.

3 – Adventure Combo Paketi; bu kamerayı almayı düşünenlere ben kesinlikle adventure paketini öneriyorum. Paket içerisi çok dolu, Üç pil ve bunları hızlı şarj edebilen bir güç bankası var. Yani bir gezi sırasında bataryanız bittiğinde 2 yedek bataryanız daha var ve biten bataryayıda hızlıca şarj edebiliyorsunuz buda kesintisiz çekim imkanı sağlıyor.

4- Görüntü ve renklerdeki doygunluk; Action 4 de çektiğim videolarda gördüğüm kadarıyla renkler çok doygun ve net oluyor.

Action 4 ü almak için nedenler çoğaltılabilir ama bu saydığım 4 neden benim için çok önemliydi bu yüzden hero 12 mi action 4 mü derseniz baştan cevap vereyim kesinlikle Dji Osmo Action 4.

Şimdi diğer özelliklerini birlikte karşılaştıralım;

Gopro 12 vs Dji Action 4 Tasarımları

Tasarım tarafına iki kameranın birbirine yakın boyutları var ancak Dji Action 4 biraz daha ufak diyebiliriz. Ağırlık olarak da Action 4 10 gr daha hafif. Kameraların altlarına baktığımızda Gopro da dahili olarak bir vida girişi ve bir mount tutucu var bu kameranın alt kısmına gömülmüş. Action 4 de ise kutu içerisinden mıknatıslı bir mount çıkıyor. Ayrıca action 4’de kutu içerisinden bir case çıkıyor bu case’e kamerayı takrak kamerayı hem dik hem yatay kullanabiliyoruz.

Gopro ve Dji Ekranları

İki kamerada da ön kısımda lens yanında da bir ekran bulunuyor. GoPro’da bu ekranı çekim alanını kısmen görecek şekilde veya çekim ayarlarını görebilecek şekilde değiştirebiliyorsunuz. Öndeki ekran üzerinden herhangi bir ayarlama yapamıyorsunuz ancak Action 4’de ön taraftadaki ekranda dokumatik örneğin bir vlog çekimi sırasında kamerayı çevirmeden öndeki ekran üzerinden ayarlamalarınızı yapabiliyorsunuz. Arkadaki ekranlar ise biribiriyle aynı boyutda diyebiliriz.

Gopro 12 vs Dji Action 4 Gece Çekimi

Evet en önemli bölümlerden birine geldik, Action 4 ve Hero 12 aksiyon kameralarının ikisi ilede gece bol bol çekim yaptım hiç uzatmadan diyebilirimki açık ve net şekilde düşük ışıkta Action 4 daha iyi bir performans gösteriyor. Karşılaştırma videosundaki görüntülerde de gördüğünüz gibi çok karanlık alanlarda dahi Action 4 oldukça iyi iş çıkarıyor.

Action 4 vs Hero 12 Lens

Lenslerine baktığımızda Gopro görüş açısı daha geniş diyebiliriz. Diyafram aralıklarına baktığımızda Dji 0,3 stop daha büyük olduğunu söyleyebiliriz buda gece çekimlerinde büyük bir fark doğuruyor aslında ışıksız alanlarda Action 4 çok iyi sonuçlar veriyor.

İki kameraya nd filtre desteği olduğunuda belirtelim. Ancak gopro lensi bir kit lens olarak geliyor çıkartarak lens değişimi yapabiliyoruz. Bu daha daha geniş açılı bir lens takmamızada olanak sağlıyor aslında.

Fotoğraf

Hero 12 ve Action 4 ile çektiğim fotoğrafı aşağıda görüyorsunuz, iki kamerada birbirine yakın sonuçlar veriyor aslında. Goprodaki renkler daha doğalken Dji Action 4’deki renklerde daha doygun ve netdi.

Batarya ve Isınma

GoPro Hero 12 Black 1720 mAh enduro bataryaya sahipken Dji Osmo Action 4 1770 mAh bir bataryaya sahip. Aynı ayarlarda çekim yaptığım süreçlerde batarya süreleri neredeyse aynı gitti, ancak Action 4 tarafında büyük bir artı var oda hızlı şarj. Hero 12 iki saat gibi bir sürede şarj olurken Action 4 elli dakika gibi bir sürede bataryası fulleniyor.

GoPro Hero 12 sıcak veya soğuktan dolayı bir süre sonra kendini kapatabiliyorken Action 4’de böyle bir durum yaşamadım.

Mikrofon

Action 4 ve Hero 12 aksiyon kameralarının ikisinde de 3 adet mikrofon bulunuyor. Karşılaştırma videosunda bu iki kameranın mikrofon performansını sesli olarak dinleyebilirsiniz. Dji Osmo Action 4 tarafında Dji Mic 2’ye kablosuz bağlanma gibi ekstra bir özellik bulunuyor, ayrıca typc-e çıkışa sahip kablolu mikrofonlarıda ek bir adaptöre ihtiyaç duymadan bağlayabiliyorsunuz.

Hero 12 vs Action 4 Video Performansı

Hero 12 ve Action 4 kameralarının video performansını karşılaştırma videosunda gösteriyoruz. Videoda göreceğiniz gibi birbirilerine çok yakın sonuçlar veriyor bu iki kamerada. Gopro Hero 12’deki renkler daha doğalken Dji Osmo Action 4’deki videolar daha doygun ve net görüntüye sahipti.

Stabilizasyon

Stabilizasyon konusuna geldiğimizde iki kameradada stabilizasyonlar açık 4k 60 fps çekimler yaptım. Videoda 2 kamera ilede çekilmiş görüntüleri bulabilirsiniz. İki kamerada birbirine çok yakın sonuçlar verdi.

Hızlı Çekim – Time Laps: İki kamera ilede time laps çekimleri yapabilirsiniz ben ikisi arasındada bir fark görmedim.Zoom –

Zoom: Hero 12 ekranında bir zoom bulunmuyor ancak Action 4 ekranından zoom yapmanız mümkün ekran üzerinden dijital bir zoom yaparak kayıt alabilirsiniz.

Hero 12 vs Action 4 Genel Özellikler

  • İki kamerada 10 bit log çekimler yapabiliyor.
  • Gece çekiminde açık ara farkla Action 4 daha iyi çekim yapıyor.
  • Gopro maximum 256 gb sd kart desteklerken action 4 512 gb’a kadar ssd kart destekliyor.
  • Action 4’de digitalde olsa bir zoom bulunuyor.
  • İki kameradanda canlı yayın yapabiliyorsunuz.

Maximum Ayarlar

  • Hero 12 maximum 5.3kda 60 fps çekim yapabiliyor. Ayrıca log ve hdr olarakda videolar çekebiliyoruz gopro tarafında.
  • Action 4 ise 4k da 120fps çekim yapabiliyor. Yine action 4 dede dlog 10 bit videolara çekebiliyoruz.

Hero 12 vs Action 4 Hangisi Alınır ?

Pil ömrü, gece çekimi, ek bir adaptörsüz kablolu mikrofon bağlantısı ve ısınınca kendini kapatmayıp zorlu şartlardada kayda devam edebilmesinden ötürü Action 4 ön çıkıyor aslında.

Motovlog ve aksiyon sporlarında kullanacaksanız Action 4’ün Adventure Combo paketi gerçekten çok mantıklı kalıyor herşey bir kutuda toplanmış, sıfırdan bir kamera alacak olsaydım Hero 12 ve Action 4 arasından Action 4’ü tercih ederdim direk kablolu mikrofon takılması başlı başına bir tercih sebebi zaten.

İki kamerayı da sizler için detayları olarak incelemeye değerlendirmeye çalıştım.

İletişim : [email protected]

adalramazan

Yorum Yap