Yemek Yedikten Sonra Yapılmaması Gerekenler?

Bugün  sizlere yemek yedikten hemen sonra yapılmaması gerekenleri anlatacağım. Bu yazacaklarımı okuduğunuzda çok şaşıracaksınız. Çünkü muhtemelen bunları sizlerde yapıyorsunuz.

1) Yemekten Hemen Sonra Sigara İçmek

Evet çoğunuz sigara içiyordur. Sigaranın sağlığa zararlı olduğunu ve sigaranın sizleri kansere sürükleme riskinin çok yüksek olduğunu biliyorsunuzdur. Sigarayı yemekten hemen sonra veya çayla içeninizde çoktur. Bunu yapmak sigaranın etkisini en az 10 kat arttırıyor. Yani yemekten sonra içeceğiniz bir sigara size 10 sigara etkisinde bir zarar veriyor. Bu da sizin kansere yakalanma riskinizi artırıyor.

2) Yemekten Hemen Sonra Yenen Meyve

Çoğumuzun düştüğü bir hatadır; yemekten hemen sonra meyve yemek. Meyvelerimiz sağlıklıdır, evet ama asla yemekten sonra yemeyin. Yemekten sonra “midemde gaz var, midemde şişkinlik var, nefes alamıyorum” sözlerinden en az birini çoğumuz söylemiş yada duymuşturuz. Bunun sebebi yemekten hemen sonra yediğiniz meyve sizin midenizin hava ile dolmasına neden oluyor. Bu yüzden yemekten hemen sonra değilde, yarım saat veya 1 saat sonra yiyelim ki hazımsızlık yapmasın ve rahat olalım. Meyvemizi yemeğin ardından yarım saat veya bir saat sonra yemek daha sağlıklı olacaktır.

3) Yemekten Hemen Sonra İçilen Çay

Türk kültürünün vazgeçilmez alışkanlıklarından biridir yemekten sonra içilen çay. Ama uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre yemekten hemen sonra içilen çay sağlığa zararlıdır. Yemek ile birlikte içtiğiniz çay yediğiniz yemekteki, protein ve minerallerin geç emilimini sağlıyor. Hatta bazı vitaminlerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Bu da yediğimiz yemeğin nerdeyse boşuna gitmesi demek oluyor. Bu konuya özellikle anemi hastası olanların dikkat etmesi gerektiği öngörülüyor. Çay için en doğru saat yemekten bir saat sonradır. Yemek yedikten hemen sonra içilen çay, yediğiniz yemekte bulunan Demir(Fe) mineralinin vücut içinde kullanımını sınırlar. Hatta vücuttan dışarı atar.

4) Sakın Kemerinizi Gevşetmeyin

Yemek yediniz ve şişkinlik hissettiniz. Bu şişkinlikten kurtulmak için veya rahatlamak için kemerinizi gevşettiniz. Gevşeyen kemer midenizi rahatlatabilir ancak bağırsak düğümlenmesine de davetiye çıkartıyor diyebiliriz. Yemeğe başlamadan önce kemerinizi gevşetmeniz sizin yararınıza olacaktır.

5) Yemekten Sonra Yapılan Yürümek – Koşmak

Yemekten sonra yürüyüş bazılarımız için neredeyse bir gelenek haline gelmiştir. Fakat bunun sağlık açısından zararlı olduğu bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır. Çünkü yürüyüş yaparken yediğimiz besinler tam anlamıyla sindirilemiyor. Bu da ne demek oluyor? Yediğimiz besinlerin sindirilememesi vücudumuza giren besinlerin hiç bir anlamı kalmadığını gösteriyor. Yürüyüşünüzü yemekten bir saat sonra yapmanız sağlık açısından daha faydalı olacaktır.

6) Yemekten Hemen Sonra Alınan Duş

Yemekten sonra alınan duş sizi rahatlatacaktır. Fakat bu duş sırasında kan akışı el ve ayaklarda çoğalırken, mide tarafında azalacaktır. Bu da sindirim sistemiziniz yavaşlatacaktır. Yemekten sonra duş alırsanız eğer çıktığınızda muhtemelen halsiz ve bitkin hissedeceksiniz.

7) Yemekten Sonra Kestirmek/Uyumak

Yemekten hemen sonra uyumak sindirim sisteminizin gerektiği kadar çalışmamasını ve bağırsak iltihaplanmaları başta olmak üzere mide rahatsızlıklarına neden olur. Ayrıca yemek yedikten hemen sonra üzerinize bir ağırlık çökecektir. Hemen uyursanız büyük bir ihtimal kilo alacaksınız. Uyumayın!

adalramazan

Yorum Yap