Sıfırdan B ve A2 Ehliyet Alma Aşamaları

İlk moto vlogum yazımdan herkese merhaba!

Corona salgınının devam ettiği bu günlerde dışarıya çıkarak sizlere motosiklet ehliyetimi nasıl aldığımdan bahsetmek istedim. İlk başta hiç bir ehliyetim yokken kursa giderek B sınıfı ehliyeti için başvuru yaptım ardından A2’ye geçiş yaparak B ve A2 sınıflarında ehliyetimi aldım. Ehliyet alma sürecim hakkında sizlere detayları anlatmak için bir vlog çektim aşağıdan bunu izleyebilir ve diğer detayları da yazımın devamından okuyabilirsiniz.

Sıfırdan B ve A2 ehliyeti almak istediğinizde sadece devlete 1.813 TL ödeme yapmanız gerekiyor bunları kalem kalem aşağıya yazıyorum.

B ve A2 Ehliyeti Birlikte Almak

Daha önce hiç ehliyet almamış benim gibi arkadaşlar sıfırdan B ve A2 sınıfında ehliyet almak istediklerinde karşılaşacakları durumları şöyle anlatmak istiyorum. Öncelikle B ehliyetini almanız tüm sınavlarını geçmeniz gerekiyor ardından A2 için dersleri almaya başlıyor ve sınavına giriyorsunuz. Ortalama 3 aylık bir sürede B ve A2 ehliyetlerinizi alabilirsiniz. İlk defa ehliyet almak istediğinizde bir defaya mahsus bir yazılı e-sınava girmeniz gerekiyor bunun için kursta 1 haftalık bir eğitim veriliyor bunun yanı sıra geçmişte çıkmış sorulara bakarsanız rahatlıkla bu yazılı sınavı geçebilirsiniz.

Ardından B sınıfı için pratik dersleri almaya başlıyorsunuz 2020 yılında ki ders saati 14 saat olarak geçiyor. 14 saatlik derslerin ardından direksiyon sınavına giriyorsunuz ve bunda da başarılı olursanız sizin yapmanız gereken başka bir şey kalmıyor.  Kurs belgelerinizi milli eğitime göndererek onaylatıyor ardından size belgeleriniz hazır diye bilgi veriyorlar sizde kurstan aldığınız belgeler ile nüfus müdürlüğüne başvuruyorsunuz. Başvurunuzdan önce aşağıda da belirttiğim ödemeleri yaparak dekontunuzu yanınıza alarak nüfus müdürlüğüne gidiniz. Sonrasında 1 2 hafta içinde ehliyetiniz size PTT aracılığı ile geliyor.

A2 sınıfında da neredeyse aynı aşamalardan geçiyorsunuz ve ehliyetiniz yine PTT ile size ulaşıyor.

2020 B Sınıfı Ehliyet Fiyatları

B ehliyeti sınıfı harcı 751,7 TL
Polis vakfı ücreti 37 TL
Değerli kağıt bedeli 200 TL
Yazılı Sınav Ücreti 93 TL
Direksiyon Sınav Ücreti 123 TL
2020 yılında B sınıfı için toplam 1.204 Türk Lirası devlete ödeme yapıyorsunuz.(buna ek olarak birde kursa ödeyeceğiniz ücret var)

Ehliyet E-Sınav (Yazılı Sınav)

İlk defa ehliyet alırken bir defaya mahsus gireceğiniz Milli Eğitim Bakanlığının e-sınav merkezinde düzenlediği bir sınav var bu sınava girerek 70+ üzeri bir puan almamız gerekiyor. Sınava bilgisayar üzerinden giriyoruz ardından sınav sonucumuzu hemen sınavdan çıktıktan sonra öğreniyoruz. Eğer 70 üzeri bir puan aldıysak bir sonraki ehliyet aşamasına yani pratik derslere geçiyoruz. E-sınavı geçmemiz durumunda başka bir sınıfta ehliyet almak istediğimiz de tekrar yazılı sınava girmemiz gerekmiyor.

2020 A2 Sınıfı Ehliyet Fiyatları

A2 ehliyeti sınıfı harcı 249,3 TL
Polis vakfı ücreti 37 TL
Değerli kağıt bedeli 200 TL
Direksiyon Sınav Ücreti 123 TL
2020 yılında A2 sınıfı için toplam 609 Türk Lirası devlete ödeme yapıyorsunuz.(buna ek olarak birde kursa ödeyeceğiniz ücret var)

adalramazan

Yorum Yap