Rize’ye Gitmek İçin 10 Sebep

Rize’ye Gitmek İçin 10 SebepRize’ye gitmek için 10 sebep adlı bu yazımızda sonsuz manzaralı Rize’de mutlaka görmeniz gereken muhteşem noktaları derledik. Bu pitoresk bölge, çay bahçeleri ve yemyeşil yaylaları ile ünlüdür. Şehir, Türkiye’nin kuzeydoğu kıyısında, görkemli Karadeniz’in sınırında yer almaktadır. Türkiye’nin zengin kültürünü, dağlık arazisini, nehirlerini, çay bahçelerini, yaylalarını, eski köprülerini ve çok daha fazlasını yaşamak isteyenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Rize, trekking tutkunlarının uğrak noktası olan güzel Kaçkar Dağları’na da ev sahipliği yapıyor. Rize’de sizi bekleyen tüm güzellikleri görmek için aşağı kaydırın.

Pokut Yaylası

2.170 metre yüksekliğindeki Pokut Yaylası, çarpıcı güzelliğiyle doğa severleri kendine çekiyor. Ladin ağaçlarıyla kaplı, neredeyse tüm yıl boyunca bulutlarla çevrili olduğunu göreceksiniz, bu da onu fotoğrafçıların olduğu kadar trekking yapanlar için de popüler bir yer haline getiriyor.

Rize’ye Gitmek İçin 10 Sebep: Kaçkar Dağları

Rize’ye Gitmek İçin 10 Sebep den biri muhakkak Kaçkar Dağları, bölgenin en güzel trekking rotalarından birine sahip. Macera arayanlar için mutlaka denenmesi gereken bu parkur, sizi karla kaplı tepelerin ve muhteşem uçurumların manzarasıyla ödüllendirecek. Vadilerde günübirlik yürüyüşleri tercih edebilirsiniz.

Palovit Şelalesi

Palovit Şelalesi’nin görkemli manzarası gerçekten görülmeye değer. Rize’deki en yüksek şelale, Palovit dağlarında yemyeşil bir ormanda yatıyor. Küçük bir ahşap merdiven şaleleye yaklaşabilirsiniz tabi buna cesaret edebilirseniz.

Zilkale

Palovit Şelaleleri’nden dönerken muhteşem ortaçağ kalesi Zikale ile karşılaşacaksınız. 14. yüzyılda inşa edilen bu İpek Yolu garnizon karakolu, Fırtına Nehri üzerinde yükselen küçük bir çentik üzerinde oturuyor. Buradan tüm Fırtına Vadisi manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Eski kaleye tırmanırken etrafında fotoğraf çekmek size kendinizi muhteşem hissettirecek.

Fırtına Vadisi

Fırtına Nehri boyunca ilerlerken, 18. ve 19. yüzyıllarda yerel taş ustaları tarafından inşa edilmiş birkaç Osmanlı Köprüsü bulacaksınız. Makine kullanılmadan elle yapıldıkları için korunmaları gerçekten dikkat çekicidir. Fırtına Nehri’nin taşması nedeniyle karakteristik yüksek kemerleri vardır.

Fırtına Deresi

Çay Çiftlikleri

Rize’ye yapılacak bir gezi, ünlü çay veya cay çiftliklerini ziyaret etmeden tamamlanmış sayılmaz. Kendiniz için birkaç çay paketi almayı unutmayın.

Geleneksel Evler

Rize’de bir çok konaklama seçeneği var ama gerçekten yerel hayatı yaşamak istiyorsanız geleneksel ahşap evlerden birinde kalın. Oradan, çam ağaçlarının çarpıcı manzaralarına tanık olacak ve doğanın güzelliğini fantastik bir noktadan gözlemleyeceksiniz.

Muhlama

Yerel bir lezzet olan muhlama’yı mutlaka deneyin . Bu peynir yemeği tereyağında pişirilir ve ekmekle servis edilir.

Rize Balı

Çay dışında Rize’de bal satan çok sayıda dükkan bulabilirsiniz . Tost ekmeğiyle afiyet ile yiyebilirsiniz veya çayınıza ekleyerek muhteşem bir tad denemiş olursunuz.

Rize’ye Nasıl Gidilir?

Rize’ye en yakın havalimanı Trabzon’dur. Trabzonda uçaktan inerek Havaş ile Rizeye hemen ulaşabilirsiniz,  25 TL gibi bir ücret ile 2 saatlik yolculuğun ardından Rizeye ulaşabilirsiniz. Havaş gibi birçok otobüs firmasıda bulabilirsiniz. Genellikle havaalanından yaklaşık iki saat süren bu manzaralı Rize yolculuğunda manzaranın keyfini çıkarın.

Rize’de Nerede Kalınır?

Bu ilde ekonomik oteller, misafirhaneler ve ahşap pansiyonlarda kalabilirsiniz. Fiyatlar genellikle gecelik 150 TL ile 400 TL arasında değişmektedir.

Gezi içerikli diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

adalramazan

Yorum Yap