Motosiklet Hırsızlığına Karşı Önlemler

Motosiklet hırsızlarına karşı aldığım önlemleri bu yazımda sizlere anlatmaya çalıştım.

Son dönemde hızla artan motosiklet hırsızlarına karşı motorunuzu güvende tutmak için neler yapabilirsiniz?

Disk Kilidi

Benim motorumu güvende tutmak için aldığım ilk önlem disk kilidi. Piyasada çok farklı fiyatlara çok farklı çeşitli ürünler mevcut bu konuda, 100 liraya bir disk kilidi bulabiliyorsan 2 bin lirayada bir disk kilidi satılmakta. Tabi ki aralardaki tek fark fiyat değil fiyat arttıkça o kilidin kalitesi artıyor dolayısıyla hırsızları önleme konsunda ki başarıda artıyor. Normal standartlarda hırsızları engelleyecek yavaşlatacak bir kilit almak istiyorsanız 300 400 tl gibi fiyatlara iyi disk kilitleri var, tabiki bunlar kesinlikle kırılmaz değil ancak kırmak için hırsızın belli bir çaba harcaması gerekiyor.

Motosiklet Alarmı

Ben motoruma hırsızlara karşı bir önlem olarak alarm taktırmıştım, hatta bununla ilgili bir video çekmiştim. Videomda da bahsettiğim gibi disk kilidi ile birlikte alarm kullanıldığında bence çok iyi sonuçlar veriyor çünkü hırsız disk kilidi ile uğraşırken alarmınız ötmeye başlıyor. Disk kilidinde olduğu gibi alarmda da farklı kalitede farklı fiyatlara ürünler mevcut. Çift taraflı alarmlar da var bunlar motorunuza karşı herhangi bir tehdit olduğunda anahtarı üzerinden size bilgi veriyor ayrıca yine normal alarmda olduğu gibi tehdit devam ederse motor yüksek sesle ötmeye başlıyor. Yaklaşık 200 tl gibi bir fiyata iyi bir alarm montajlata biliyorsunuz motorunuza.

Motosiklet Halat – Zincir

Yine motosiklet hırsızlarına karşı alabileceğiniz önlemlerin olmazsa olmazı zincirler halatlardır. Çeşitli fiyatlara farklı kalitelerde ürünler bulabilirsiniz motorunuzu bıraktığınızda sabit bir demire ağaca bağladığınızda hırsızların işini oldukça zorlaştırırsınız. Tabi ki bunu yaptığınızda kesinlikle çalınmaz demiyoruz ancak hırsızları büyük oranda etkileyen önlemlerin başında geliyor bunlar. Halt veya zincir kullanırken şuna dikkat etmek gerekir bağladığınızda zincir yerde kalmasın hırsızlar keski ile gelip rahatça kesebiliyor yerde kaldığında zinciriniz tekerin en üstünden havada asılı kalacak şekilde bağlamanızı öneririm.

Motosiklet Gps Takip Sistemi

Evet araçlarda olduğu gibi motosikletlerede GPS takip sistemi takılabiliyor. Hatta bazı ürünler o kadar ileri gitmiş ki motor belirlediğiniz alandan dışarıya çıktığında telefonunuza bildirim geliyor motorun konumunu hızını görebiliyorsunuz. Buda olası bir hırsızlık durumunda motorunuzun yerini tespit edip Polislere haber vermeniz için güzel bir önlem oluyor.

 

Ben motorumu güvende tutmak için disk kilidi, zincir kilit ve alarm gibi önlemleri kullanıyorum. Dışarıya çıktığımda bir kaç saatlik işim dahi olsa motorumu işlek bir cadde üzerine bırakarak oraya bağlıyorum. Hırsızlara karşı alınabilecek ilk önemli önlem motoru işlek insanların araçların olduğu bir yere bırakmak olacaktır. Çünkü hiç bir hırsız işlek bir yere gelip motorunuzla uğraşmayı göze alamaz. Aldığım diğer önlemler ve motor hırsızlarına karşı alabileceğiniz başka önlemlerede aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

adalramazan

Yorum Yap