Karadeniz’in Göz Bebeği Cennet Mekanları

Karadeniz hiç kuşkusuz tarihiyle, yeşiliyle, insanıyla, yemekleriyle bizi kendine hayran bırakan güzelliklere sahip.  Herkesin kendince gitmek görmek gezmek istediği yerler vardır muhakkak, belki gezilecek yerler diye bir listeniz bile vardır. Karadeniz’de bunlardan biri olmalı mutlaka, çünkü insana kendini aşık edebilecek bir güzelliğe sahip. Uzungöl’ü, manastırları, müzeleri ve daha bir çok güzelliği görmeye değer. Lafı uzatmadan bu güzelliklere fotoğraflar lada olsa bir göz atalım.

Rize Ayder Yaylası

1350m rakıma sahip bu yaylanın tarihi 1300’lü yıllara kadar uzanıyor aslında her ne kadar biz yayla desekte geçmişte yayla olarak kullanılmamış sadece uğrak bir dinlenme merkezi olarak kullanılmış bir güzellik aslında Ayder Yayla’sı. Ayder Yaylası Rizenin eşsiz güzelliklerinden sadece bir tanesi. İnsana resimlerine bakıyorken dahi huzur verebilecek bir güzelliğe sahip.

Trabzon Sümela Manastırı

Trabzon’da Maçka ilçesinin Altındere adlı vadinin bir buçuk metre kadar yükseğinde bulunan manastır görenleri büyüleyici bir özelliğe sahip. Evet öyle bir büyüleyici özelliğe sahip ki bu manastır sadece Türkiye’den görmeye gidenler değil dünyanın çeşitli ülkelerinden sırf bu manastırı görmeye gelen insanlar var. Eğer şimdiye kadar gitmediyseniz muhakkak gidip bu tarihi yapıyı yerinde görmeniz gerekiyor.

Trabzon Sera Gölü

Trabzon’un Akçabat’ında bulunan göl aslında bir heyelan gölüdür. İsmini içinde bulunduğu Yıldızlıdan almıştır, yıldızlının eski adı seradır ve bu göle de adı yansıtılmış.  Deniz bisikleti sayesinde de aileniz veya eşiniz ile oldukça etkileyici bir tura çıkabilirsiniz. Görenleri gerçek mi burası dedirtecek bir güzelliğe sahip gölün içinde ağaçlar ve çeşitli bitkiler büyüdüğü görünüyor. Göl çevresindeki eşsiz manzarası ile sahip restoranlarda bu muhteşem göle bir başka hava katıyor tabi.

Trabzon Çal Mağarası

Dünyadaki en uzun ikinci mağaza olan Çal Trabzon ilinin Düzköy ilçesin de bulunuyor. Tabi bu güzelliği görebilmek için biraz yorulmanız gerekiyor mağaraya ulaşmak için zorlu bir yokuş tırmanışı yapmanız gerekli. Girdiğiniz andan sonra sizi büyülü bir hava karşılıyor mağaranın ilk 1km’sini gezebilirsiniz gönlünüzce ancak içerisi oldukça soğuk olduğunu da belirtelim. Ayrıca içerde ki havanın astım ve sinüzit hastalarına iyi geldiği uzmanlar tarafından onaylanmış.

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon Kalesi

adalramazan

Yorum Yap