Java Has-A Relationship (Sahiplik İlişkisi)

  • Java’da sınıflar arasında iki tür ilişkiden bahsedilebileceğinden bunların IS-A ve HAS-A olduğundan bahsetmiştik. IS-A ilişkisi anlatıldığı gibi aslında kalıtım ilişkisidir. Üst sınıfa bağlanan alt sınıflarla alt sınıflar arasında IS-A ilişkisi vardır.
    • Müdür is-a çalışan
    • Öğretmen is-a çalışan
    • Memur is-a çalışan
  • HAS-A ilişkisi ise bir sınıfın içerisinde başka bir sınıftan nesne oluşturulup o nesnenin özelliklerinin kullanılması demektir. Nesnenin oluşturulduğu sınıf diğer sınıfa ait bir nesneye sahiptir dolayısıyla aralarında sahip olmakla alakalı bir ilişki vardır, zaten HAS, HAVE (sahip olmak) fiilinin geniş zamanda çekilmiş halidir.

Ramazan Bıyıkcı

Merhaba! Ben Ramazan. Medya Planlama ve Dijital Pazarlama Uzmanıyım. Çağımız medya çağı, hayatımızın bir çok alanı online olmuş durumda. Bu süreçte bende marka ve kurumların dijital ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlamalar yapmaktayım. Bir çok markanın dijital pazarlama alanındaki online faaliyetlerini sürdürmekteyim. Farklı uzmanlık alanlarında çalışarak halen kendimi sürekli yenileyerek geliştirmekteyim.

Yorum Yap

Ramazan Bıyıkcı

"Merhaba! Ben Ramazan. Medya Planlama ve Dijital Pazarlama Uzmanıyım. Çağımız medya çağı, hayatımızın bir çok alanı online olmuş durumda. Bu süreçte bende markaların dijital ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlamalar yaparak ve bir çok markanın dijital pazarlama alanındaki faaliyetlerini sürdürmekteyim. Farklı görevler ve farklı uzmanlık alanlarında çalışarak halen kendimi sürekli yenileyerek geliştirmekteyim."