İstanbul’da Kışın Gezilecek Yerler | Kışın Bir Başka Güzel İstanbul

İstanbul’da Kışın Gezilecek Yerler ‘i henüz görmediyseniz çok şey kaçırdınız! Kışın bir başka güzel olan İstanbul’da görülmesi gereken çok yer var. Bende bu yazımda bunlardan bahsedeceğim.  İstanbul’da kış, gerçekten bir mucize, sizde benimle bu kar şölenine katılmak için buyurun İstanbul’da kışın gezilecek yerlere.

İstanbul Boğazını Seyredin

İstanbul’da Kışın Gezilecek Yerler dediğimizde aklınıza hemen İstanbul boğazı gelebilir, elbette hava biraz soğuk olacak ama yine de Boğaz’ın kıyısında çok keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Bunlardan biride Ortaköy sahilde olabilir. Sabahın erken saatlerinde giderseniz  daha sessiz sakin olacaktır. Anadolu yakasından gitmek isteyenler Kadıköy – Beşiktaş vapur hattını kullanabilir, böylece güzel bir deniz yolcuğu da yapmış olursunuz. İstanbul’un göz bebeği Dolmabahçe’yi, Topkapı Saraylarını, Haydar Paşa Garı’nı, Galata Kulesini ve daha bir çok İstanbul güzelliğini Ortaköy’den uzun uzun izleyebilirsiniz. Ortaköy Camii çevresinde kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra, sahildeki kafelerden birinde oturup eşsiz manzaraya karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz. Sonrasında ardı ardına dizilmiş kumpircilerden kumpirinizi alarak sahilde manzaraya karşı sıcacık kumpirinizi yiyebilirsiniz. İstanbul boğazı denildiğinde ilk akla gelen Ortaköy boğazının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Ayasofya – Sultanahmet

İstanbul’un yazın ve kışın göz bebeği tarihi yarım adadaki en güzel mekanlardan biri Sultanahmet bence, Sultanahmet sokaklarında yürürken kendinizi tarihin derinliklerinde buluyorsunuz bunun üzerine birde kar eklenince gerçekten insandan büyük hayranlık oluşturuyor Sultanahmet.  Ve tarihi yarım adaya gittiğinizde Sultan Ahmet Camii, Ayasofya Camii, Topkapı Sarayı, Çemberlitaş, Yerebatan Sarnıcı, ve Kapalı Çarşı gibi daha bir çok tarihi noktaya da yürüyerek ulaşabilir gezip görebilirsiniz. Sultanahmet’e metro ve tramvayı kullanarak rahatça ulaşabilirsiniz.

Fethi Paşa Korusu

Çok büyük bir yüzölçümüne sahip Fethi Paşa Korusu yazın olduğu gibi kışında İstanbul’un göz bebeği mekanlarından biri bence. İçerisinde çocuk oyun alanlarının spor parklarının yürüyüş parkurunun olduğu devasa bir Koru aslında bunların hepsi kar ile birleşince muhteşem manzaralar çıkıyor ortaya. Ayrıca İstanbul boğazını ve köprüyü seyrederken bir hafif kar yağıyorsa manzaranıza doyum olmaz. Koruyu haftanın her günü 8:30 ile 23:00 saatleri arasında ziyaret edebilir bu eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Üsküdar Sahil

Üsküdar Kız Kulesi ile bütünleşen bir ilçe aslında, İstanbul’da kışın gezilecek yerler listelerinde mutlaka yer alan Kız Kulesi ‘de şüphesiz İstanbul’un eşsiz güzelliklerinden birisi. Yazın olduğu gibi kışında yüzlerce yerlileri ve yabancı turisti ağırlıyor Üsküdar sahil. Sahilden 150-200 metre uzaklıktaki Kız Kulesi ile kar birleşince bakanları kendine hayran bırakan bir manzara ortaya çıkıyor. Bu sahilde hafif kar altında yürüyerek eşsiz İstanbul boğazını seyretmek insanı gerçekten ruhen dinlendiriyor. Fethi Paşa korusunu gördükten sonra sahil boyu bir yürüyüş yaparak yine kışın İstanbul’un tadını çıkarabilirsiniz.

Taksim, Galata Kulesi

Kız Kulesine değinmişken Galata Kulesini atlamak olmaz. Yine yüzlerce yıldır ayakta kalan bu kuleyi kışın ziyaret ederek eşsiz manzaralara tanıklık edebilirsiniz. Ayrıca Galata kulesine çıkarak İstanbul’a kuş bakışı bakabilirsiniz. İstanbul’da gezilecek caddeler giyince ilk akla gelene İstiklal Caddesinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Kuzguncuk

İstanbul’da kışın gezilecek yerler deyince yine ilk akla gelen mekanlardan biri Kuzguncuk. Üsküdar’a bağlı Kuzguncuk ilçesi kışın çok tatlı bir yer haline geliyor. Renk renk evlerin bulunduğu bu tatlı şirin semttin sokaklarında kaybolabilir renkli bir çok fotoğraf çekilebilirsiniz. Geçmişte Can Yücel’in mekanı olarak da bilinen Çınaraltı Kafe ve Çınar Kafede çayınızı kahvenizi içebilirsiniz.

Emirhan Korusu

Sarıyer’de bulunan Emirhan Korusu içerisinde parklar, banklar ve kafe bulunduran yine büyük bir koru. İçerisindeki belediyeye bağlı kafede uygun fiyatlara karnınızı doyurabilir veya kahvaltıya buraya gidebilirsiniz. İstanbul boğazının hemen dibindeki bu koruda yer yer İstanbul boğazını gözlemleyebilirsiniz. Daha önce yazdığımız Emirgan Korusu ile ilgili yazıya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Emirgan Korusuna Nasıl Gidilir?

Emirgan Korusu ile ilgili daha fazla bilgi için “Emirgan Korusuna Nasıl Gidilir?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

adalramazan

Yorum Yap