iPhone’nin İşinize Yarayacak Bilinmeyen Özellikleri

iPhone Bilinmeyen Özellikleri ve Kullanımı

Akıllı telefon kullananların büyük bir çoğunluğu iPhone sahibi, ancak kullandıkları telefonla neler yapabileceklerinin farkında değiller bu yazımızda iPhonenin gizli kalan gün yüzüne çıkmayan özelliklerini nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

Rahatsız Etme Özelliği

Ayarlar > Rahatsız Etme kısmından elle veya bir zaman dilimi ayarlayarak bu özelliğin aktif olduğu sürece telefonunuza gelen aramalar ve bildirimlerde telefonunuz titremez ve herhangi bir ses çalmaz. Geceleri uykusu hassas olanlar için bu özellik bire bir.

App Store Belleği Boşaltmak

Özellikle eski sürümden yeni bir sürüme güncelleme yapan iPhone kullanıcıları telefonlarının eskisine göre yavaşladıklarından şikayetçi olabiliyor bundan basitçe kurtulmanın bir yolu da AppStore girmemizin ardından herhangi bir simgeye 10 defa peş peşe tıklamaktır, bu sayede tüm uygulamalarımızın daha hızlı çalıştığını göreceksiniz.

Telefonu Sallayarak Kullanmak

Ayarlar kısmından Erişilebilirlik ayarı altındaki Anahtarla Denetim özelliğini aktif ettikten sonra en altta bulunan hareket ekleme bölümünden farklı hareketler ekleyebilir daha sonra bu hareketler sayesinde telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Ekran Parlaklığını Tıklama İle Kısmak

iPhone ekranında iken ekrana 3 parmağınızı 3 defa tıklatırsanız telefonunuzun parlaklığı en düşük düzeye gelmekte. Tabi bu özelliğin çalışması için ayarlar kısmında bulunan büyütme özelliğini az ışık olarak ayarlamış olmanız gerekiyor. Yine aynı özellik açık iken ekrana tek parmağınız ile 3 defa tıklarınız zoom özelliği çalışmakta ve istediğiniz yeri yakınlaştır’a bilirsiniz.

Klavyeye Kısaltılmış Kelimeler Eklemek

Mesaj gönderirken bazı kelime kısaltmaları ile o kelimenin uzun halini kullanabilirsiniz, örneğin “merhaba nasılsın” diye uzun uzun yazmak yerine bu kelimeyi “mrb” diye kaydederek artık her mrb yazdığınızda bunun otomatik olarak “merhaba nasılsın” metnine dönüşmesini sağlayabilirsiniz bunun için Ayarlar>Genel>Klavye>Metin Değişimi kısmından sağdaki + butonu ile yeni kelimeler ve bu kelimelere eş uzun cümleler ekleyebilirsiniz.

iPhone Kulaklığının Bilinmeyenleri

Kulaklığınız takılı telefonunuz cebinizde müzik dinliyorsunuz, telefonunuzu cebinizden çıkartmadan kulaklığınız yardımı ile neler yapabilirsiniz sizce? Müziğin sesini kısıp açmak, şarkıyı duraklatıp devam ettirmek bilinen kısayollar şimdi gelelim bilinmeyenlere. Kulaklığınızın tuşuna çift tıklayarak bir sonraki şarkıya geçebilirsiniz. Üç kez ard arda tıklarsanızda o esnada çalan şarkının başına dönebilirsiniz hemen bunun ardından bir üç kez daha tıklama ise bir önceki şarkıya geçmenizi sağlar. Peki çalan şarkıyı nasıl ileri alırım dediğinizi duyar gibiyiz bunun içinse kulaklığınızın tuşuna iki kez bastıktan sonra tuşa basılı tutarak saniye saniye çalan şarkıyı ileri alabilirsiniz. Aynı şeyi üç tekrar ile yaparsanız da şarkıyı geri alabilirsiniz.

Kulaklığımız takılı iken gelen aramayı tek tıklama ile cevaplayabildiğimizi hepimiz biliyoruz peki ya cevaplamak istemezsek? Bunun içinde bir kez tıkladıktan sonra kulaklık tuşumuza basılı tutmamız gerekiyor.

adalramazan

Yorum Yap