HTML & CSS Link verme

HTML de link verme nedir ?

Sitede belirtiğimiz bir butona veya bir yazının üzerine link verme , yani üzerine tıklandığında gideceği hedefi belirtme olayını link verme olarak adlandırıyoruz.

Link verme işlemini

<a href="sayfa.html"> </a>

a etiketindeki hedef href parametresi kullanılarak çift tırnak içinde belirlenir.

Burada önemli nokta link vereceğimiz klasörün isminin ve uzantısının doğru olması

Örneğin; Bir sayfa tasarlayalım, sayfada Ana sayfa ve Hakkımda kısımları diye iki tane menü bulunsun.

<html>
	<head>
		<title>Link uygulamasi </title>
	</head>
	<body>
    	<h1>Anasayfa </h1>
		<a href="anasayfa.html">Anasayfa </a>
        <a href="hakkımda.html">hakkımda </a>
		
	</body>
</html>

bu örneğimizde ilk olarak head etiketleri içerisinde title etiketi ile sayfamıza “link uygulaması” diye isim verdik , daha sonrasında body etiketine geçerek <h1>etiketi arasında Anasayfa diye başlık oluşturuyoruz. Daha sonrasında link verme, link atama işlemimizi yapacağız  a href ile hangi sayfaya yönlendireceğimizi hedef sayfanın yolunu yazıyoruz ve a href  etiketi kapatıyoruz daha sonra sayfanın ismini yazıyoruz ve </a>etiketini de kapıyoruz ayni işlemi hakkında işlemi içinde gerçekleştirdik. Verdiğimiz html uzantılı sayfaların aynı klasör içerisinde olaması gerekmektedir.

html-a-etiketi-link

 

Eğer dışarıdan bir sayfaya yönlendirmek istiyorsak www.google.com, www.yandex.com gibi  href parametresinde ki tırnak işaretlerinin arasına linkini  vereceğimiz sitenin urls’ini yazmamız gerekiyor.

<a href="http://www.google.com">google </a>

Ramazan Bıyıkcı

Merhaba! Ben Ramazan. Medya Planlama ve Dijital Pazarlama Uzmanıyım. Çağımız medya çağı, hayatımızın bir çok alanı online olmuş durumda. Bu süreçte bende marka ve kurumların dijital ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlamalar yapmaktayım. Bir çok markanın dijital pazarlama alanındaki online faaliyetlerini sürdürmekteyim. Farklı uzmanlık alanlarında çalışarak halen kendimi sürekli yenileyerek geliştirmekteyim.

Yorum Yap

Ramazan Bıyıkcı

"Merhaba! Ben Ramazan. Medya Planlama ve Dijital Pazarlama Uzmanıyım. Çağımız medya çağı, hayatımızın bir çok alanı online olmuş durumda. Bu süreçte bende markaların dijital ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlamalar yaparak ve bir çok markanın dijital pazarlama alanındaki faaliyetlerini sürdürmekteyim. Farklı görevler ve farklı uzmanlık alanlarında çalışarak halen kendimi sürekli yenileyerek geliştirmekteyim."