HTML & CSS GİRİŞ

HTML Nedir ?

HTML (Hyper Text Markup Language) İnternet sayfalarının   hazırlanmasında kullanılan dildir.

HTML Bir sayfa oluşturmak ve düzenlemek için Notepad++, Not defteri , Adobe Dreamweaver gibi programlar veya metin editörleri kullanılır. Benim önerim sıfırdan başlayanlar için notepad dan başlamalarıdır ,çünkü Adobe  Dreamweaver da otomatik tamamlıyor kodları ve bu size artı bir bilgi katmaz , konumuza gelecek olursak notepad++ da açtığımız projeyi .html uzantılı olarak kaydediyoruz.
html-dosya-kaydetme

Şimdi ise biraz HTML  yapısından bahsedelim. HTML içerisinde 3 ana bölümde etiketlere  ayrılır.Bu yapıyı bir insan vücuduna benzetebiliriz.

Head(kafa),

Body (Gövde)

Footer(ayak)

html-css-nedir

Head kısmında sitenin baslık kısmı , tarayıcının sekmesinde bulunan yazı ve ikonlar head etiketi arasına yazılır <Head> …..</Head>

Body kısmında ise sitenin ana kod blogundan oluşur. Site içindeki verileri ,site içerikleri Body etiketleri arasında girilir <Body>….</Body>

Footer kısmında ise sitenin kim tarafından yapıldığı  gibi bilgiler yazılır.

HTML de < ve > işaretleri arasında yazdığımız ifadeler tag (etiket) olarak isimlendirilmektedir.

Hemen hemen açılan tüm etiketler kapatılmak zorundadırlar.

Şimdi ilk HTML örneğimizi yapalım;

<html>
	<head>
		<title> İlk sayfa</title>
	</head>
	<body>
	          merhaba HTML :)
	
	</body>
</html>

bu örneğimiz de ilk olarak HTML etiketlerimiz’i açtık ve içerisine  head, body etiketlerimiz’i yerleştirdik , etiketleri arasında sayfamızın tarayıcıda üst kısımda bulunan kısmına ilk sayfa yazdırdık , daha sonrasında  body etiketleri arasına da merhaba html diye bir yazı yazdırdık ve ilk basit sayfamızı tasarlamış olduk bura da unutmaması gereken asıl kısım acılan her etiketin kapatılmış olması gerekir aksi taktirde uygulamanız çalışmayacaktır.

ilk-html-uygulaması

adalramazan

Yorum Yap