Faiz Türleri Nelerdir? – Alışveriş Faizi Nasıl İşler?

Alışveriş Faizi Nasıl İşler?

Kredi kartı, sağladığı kolaylık acısından çoğu kişi tarafından tercih edilen bir ödeme aracıdır. Ancak alınan tutarların zamanında geri ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Aksi taktirde hesapta olmayan faiz ödemeleri durumu zora sokabilir.

Faiz Neden İşler?

Kredi kartlarıyla yapılan harcamaların geri ödemeleri, hesap özeti kesildikten sonraki 10 gün için de gerçekleştirilmelidir. Minimum ödeme toplam ekstre borcunun %30 u %33 ü olarak belirlenir. Minimum ödemenin kart kullanımına devam edilebilmesi için ödenmesi gerekir. Aksi taktirde kart blokelerin ve kart hamilinin kredi notu etkilenir. Ancak minimum ödemenin yapılması faiz işleyişini durdurur gibi yanlış bir düşünce oluşmamalıdır. Çünkü minimum tutar ödense bile geri kalan tutara faiz yansıtılır.

Faiz Türleri Nelerdir?

Bilindiği üzere kredi kartı ekstre borcu iki kalemde gösterilir. Minimum yani diğer bir ifadeyle asgari ve ekstre borcu olarak ifade edilir. Hiç faiz yansımaması için ekstre kesiminden sonraki 10 gün için de kesilmiş olan ekstre borcunun tamamı ödenmelidir. Eğer sadece asgari tutar ödendiyse geri kalan tutara da faiz yansır. Bu oran BDDK kararınca 2.02 olarak belirlenmiştir. Yani ödenmeyen borca ekstre kesim tarihinden başlayarak, tutarın ödeneceği zamana kadar bu oran üzerinden faiz yansıtılır. Bu faize alışveriş faizi denir.

Ancak asgari tutar da ödenmezse ya da kısmi ödenirse bu durumda asgari tutardan kalan kısma 2.52 oranından faiz yansıtılır. Bu faiz gecikme faizi olarak adlandırılmaktadır. Yani ekstre borcunun 1000 TL olduğunu ve ayın 10 unda kesildiğini varsayalım. 20 sine kadar bu tutar ödenirse herhangi bir faiz yansıtılmaz. 20 sine kadar asgari tutar olan 300 TL ödenirse 700 TL ye ödeneceği zamana kadar 2.02 oranından faiz yansır. Ancak her ikisi de ödenmezse 300 TL ye 2.52 oranından, geri kalan 700 TL ye de yine 2.02 oranından ödeneceği zamana kadar faiz yansıtılır.

 

adalramazan

Yorum Yap