Emirgan Korusuna Nasıl Gidilir?

Emirgan Korusu’na nasıl gidilir, bu yazımızda buna cevap arayacağız. İstanbul ilinin Sarıyer ilçesinde, sahile yürüme mesafesinde, içerisinde güzel aktiviteler yapabileceğiniz bir piknik alanıdır. Çok güzel fotoğraflar çekinebileceğiniz renkli köşkleri ile dikkat çekmektedir.

Köşklerde uygun fiyata kahvaltı yaparken aynı zamanda manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Ağaçların etrafında sincapları görebilir ve çocuğunuzu ihtişamlı parkında eğlendirebilirsiniz. 47 hektarlık bu geniş alanda ne kadar kalabalık olursa olsun kendinize uygun oturacak bir yer bulabilirken ücretsiz Wi-Fi hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

Emirgan Korusunun gölleri de ayrı bir güzeldir hatta bir gölüne şelale gibi taşların arasından su akmaktadır. Göllerinde ördek ve kaplumbağa gibi hayvanlar görme ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Giriş Ücreti ve Hizmet Saatleri

Yaya girişi ücretsizdir. Aracıyla gelenler için otoparkı bulunmaktadır ve 10 TL otopark ücreti vererek istediğiniz kadar vakit geçirebilirsiniz. Emirgan Korusu 07.00 ile 23.00 saatleri arasında hizmet verirken restaurant olarak kullanılan köşkleri ise 09.00 ile 23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Emirgan Korusu Tarihi

Bizans döneminde “Kyparates” adıyla anılan günümüzün Emirgan Korusu o zamanlar bile içerisinde beyaz, sarı ve pembe köşkleri bulundurmaktaydı fakat halka açık değildi. 1940 yılında dönemin belediye başkanı tarafından kamulaştırılan ve ardından halka açılan Emirgan korusu günümüze kadar hem insanlara hem hayvanlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Emirgan Korusuna Nasıl Gidilir?

Emirgan Korusu’na neden gitmelisiniz, gittiğinizde nelerle karşılaşacaksınız? Bu sorulara cevap verdik. Şimdi Emirgan Korusuna nasıl gidilir? Sorusuna cevap arayacağız.

Toplu taşıma kullanarak Emirgan Korusuna gitmek için sahil yolundan Sarıyer yönüne giden tüm otobüsler kullanılabilir (22, 25E, 40T, 42T) veya M2 metro hattıyla Hacıosmana ordan da 41C  Ayazağa-Sarıyer otobüsüyle ulaşabilirsiniz. Anadolu yakasından ulaşım içinse marmaray ile M2 metro hattına aktarma yaparak Hacıomana gelerek 41C Ayazağa-Sarıyer otobüsüyle ulaşabilirsiniz.

Adres: Reşitpaşa Mahallesi, Emirgan Sokak, 34467 Sarıyer/İstanbul, Türkiye

Google maps üzerinden Emirgan Korusuna ulaşmak için tıklayınız.

Telefon:+90 212 600 00 00

Gezi kategorisindeki diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

 

adalramazan

Yorum Yap