Aliexpress’te Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aliexpress’ten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken hususları derledik.

Eğer sizde alışveriş yapıyorsanız okumanızda fayda var.

Satın Almadan Önce Yorumları Mutlaka Okuyun.

Satıcının ürünleri yerine ulaşıyor mu? Ürünler tek parça gidiyor mu? Satıcı ne kadar güvenilebilir?

Bu gibi soruların cevaplarını yorumlardan veya geri bildirimden öğrenebilirsiniz.

Ürünün Alternatif Satıcılarını Araştırmayı Unutmayın.

Bir satıcı ürünü yüksek fiyata tedarik ederken bir diğer satıcı daha düşük fiyata tedarik edip normalin altında fiyatlarda satabiliyor. Bu gibi ince detaylara dikkat edilmesi gerekiyor.

Ürün Görseline  ve Açıklamalarına Dikkat Edin.

Satıcının ürün ile ilgili görselini ve açıklamalarını iyi analiz etmeni gereklidir.Aldatıcı görsel olması muhtemel. Boyut önemli noktalardan birisi.Ürünün görseli ve açıklaması farklı olabilir.

Gümrükteki Fiyat Sınırlamalarına Uygun Şekilde Alışveriş Yapın.

Türkiye’deki gümrük sınırı 75 euro yani 80 dolardır. 70 dolar üzeri ürün almamaya gayret gösterin.Almak isterseniz satın aldığınız ürünün satıcısı ile görüşüp daha düşük fiyat yazmasını ve hediye kartı göndermesini isteyin. Böylelikle gümrükte sorun yaşamazsınız.

Kargoda Dikkat Edilmesi Gerekenler.

10 dolar üzerinde alışveriş yapıyorsanız mutlaka kargo takip numarası almanız gerekir. Kargo takibi yapıldığında kargonun nerede olduğu görebiliriz. Sisteme 5 günde geçmesi dezavantaj tabi.Ama almak gerekir.5.dolar altında genellikle satıcılar takipli kargo vermezler.Ülkemizde aliexpress PTT kargo ile çalışmaktadır.Kargonun ulaşması 1 ay bazen 3 ay teslim süresi oluyor.

Open Dispute  Açmadan Önce Mutlaka Satıcı İle Görüşmeniz Gerekir. 

2 gün içerisinde cevap vermezse dispute açabilirsiniz.Bazen satıcılar ürünün ulaşma süresini arttırabilir veya yeni ürün göndererek sorunu çözme konusunda yardımcı olabiliyorlar.Satıcılar fiyat düşük olması durumunda para iadesini anında yaparlar.Yüksek para iadelerinde sorun çıkarmaları muhtemeldir.

Sanal Kart Kullanmaya Dikkat Edin

Malum yurt dışı bir siteden alışveriş yapıyorsunuz. Bu yüzden kartınızın içinde para olmaması sizin için daha sağlıklı olur.Mutlaka kartınızda yüklü miktarda para olmamasına dikkat edin.

adalramazan

Yorum Yap